Képzeld el a LinkedInt úgy, mint egy hatalmas virtuális networking eseményt, ahol mindenki öltönyben van – még akkor is, ha otthon a kanapén ül pizsamában. Ez nem az a hely, ahol a macskád legújabb trükkjeit posztolod (bár őszintén, azok is zseniálisak), hanem az, ahol a szakmai éned kerül rivaldafénybe.
De akkor mégis, kinek való ez az egész? Lássuk, kik lehetnek a LinkedIn sztárjai!
Álláskeresők és karrierépítők
Te vagy az, aki épp azon töri a fejét, hogyan győzze meg a következő munkaadóját? A LinkedIn a digitális önéletrajzod, ahol nem csak leírhatod, hogy mit csináltál eddig, de meg is mutathatod, miért vagy a legjobb jelölt. Tipikus: "Nem a nagymamám mondta, hogy ügyes vagyok, hanem az ex-főnököm írt rólam ajánlást."
Miért éri meg neked?
A HR-esek szeretnek itt vadászni.
Könnyen kapcsolatba léphetsz olyanokkal, akiknél szívesen dolgoznál.
Több álláshirdetés van itt, mint a falusi hirdetőtáblán.
Vállalkozók és kisvállalkozások gurui
Te vagy az, aki nem akar csak álmodozni, hanem valóra váltaná a terveit? A LinkedIn nem csak a nagy multik játszótere. Ez a hely, ahol bemutathatod, hogy a céged miért is a legjobb dolog, ami a világgal történt a szeletelt kenyér óta.
Miért neked való?
Hirdethetsz céges szolgáltatásokat.
Üzleti partnereket találhatsz.
Egy jó poszttal akár virálissá is válhatsz (igen, itt is működik a "WOW" faktor).
Szakmai hálózatépítők, alias "Networking bajnokok"
Te vagy az, akinek a névjegykártya gyűjteménye lassan nagyobb, mint egy telefonkönyv? A LinkedIn az online verziója annak, hogy mindenhol ismerősöd van. Ráadásul itt még nem kell színlelned, hogy élvezed a svédasztalos koktélfalatkákat.
Miért csatlakozz?
Közvetlenül kapcsolatba léphetsz vezetőkkel.
Csatlakozhatsz szakmai csoportokhoz (ahol a bölcsészettől a blockchainig minden van).
Inspirációt szerezhetsz mások sikertörténeteiből.
HR szakemberek és toborzók
Ha te vagy az, aki folyamatosan tehetségeket vadász, akkor a LinkedIn a te paradicsomod. Itt minden jelölt egy helyen van, és még a főnököd is örül, mert nincs költsége az álláshirdetésednek – legalábbis addig, amíg nem akarsz extra funkciókat.
Miért hasznos neked?
Részletes profilokat böngészhetsz.
Ajánlások alapján is kereshetsz.
Könnyen megszólíthatod a passzív jelölteket is.
Az "inspiráció keresők"
Oké, nem mindenki keres állást vagy üzleti partnert. Vannak, akik csak azért jönnek ide, mert szeretik olvasni a motiváló sztorikat: hogyan lett valaki pincérből CEO, vagy hogy valaki hogyan építette fel a vállalkozását egy garázsból. Ez az a hely, ahol egy jó sztori napindító kávénak is megteszi.
A diákok és pályakezdők
Ha most kezded a karrieredet, akkor ne várj, amíg a diploma megszárad. Kezdj el kapcsolatokat építeni, kövesd a számodra érdekes cégeket, és ne felejtsd el feltölteni az első szakmai tapasztalatodat – még ha az csak egy nyári gyakornokság volt is. A LinkedInen minden számít.
Összegzésül:
A LinkedIn mindenkinek való, aki szeretné szakmailag fejleszteni magát, építeni a kapcsolatait, vagy egyszerűen csak képben lenni az iparágával kapcsolatban. Itt nem a követők száma számít, hanem a minőség. Szóval, ha még nincs profilod, ideje elkezdeni – a kanapé és a pizsama maradhat. 😉